I´m the solution to music pollution

Leden 2010

Lucky Soul - recenze alba The Great Unwanted

1. ledna 2010 v 15:23 | Tomáš Macháček |  Vlastní tvorba
Tak už i já si troufám dělat hudební recenze. Jenže narozdíl od všech těch frajírků, kteří si tím vydělávají na chleba nejsem omezený tím, abych se někomu zalíbil nebo postupoval podle nějakých kritérií a choval se elitářsky. Takže se můžete dočkat recenzí na velmi odlišné styly hudby a pokusím se najít všechny zajímavosti.


Mým prvním pokusným králíkem bude indie-popová kapela z Londýna(přesněji z části Greenwich) jménem Lucky Soul. Členy kapely jsou Ali Howard(jediná žena v kapele, pocházející z East Grinstead, menšího města mezi Brightonem a Londýnem) - zpěv a případně tamburína, Andrew Laidlaw - kytara a doprovodný zpěv, Ivor Sims - kytara a doprovodný zpěv, Russell Grooms(členem kapely od 1. října 2007) - baskytara, Paul Atkins(členem kapely od 1. září 2007) - bicí, nedávno přijatý Art Terry - klávesy(posila z Los Angeles). Bývalí členové jsou Toby Fogell(narozen 12. května 1977) - baskytara, Nathaniel L. Perkins - bicí a Malcolm Young(narozen 26. října 1976)- klávesy. O historii kapely ani o minulosti jejich členů se moc neví. Oficiálně byla kapela založena v roce 2005(aspoň tak mluví Wikipedia), ale její určitý předchůdce zde již byl nejspíš několik let předtím. Veřejně se ví pouze, že původní zpěvačka Lucy a baskytarista Tom z kapely odešli poté co spolu čekali dítě. Za zakládajícího člena se považuje Andrew Laidlaw, který skládá písně (tím je nejspíš míněno skládání kytarových a možná i jiných partů, u textů není známý původ). Název kapely pochází od pokusů se jménem značky Lucky Strike, jak jsem se nedávno dověděl od Laidlawa. Kapela koncertuje hlavně v domovské Británii, ale koncertovala už ve Švédsku, Španělsku, Německu, Itálii, ale také i ve Spojených státech, Japonsku, Rusku a Thajsku. Založili také vlastní label Ruffa Lane Records, která nyní sdružuje několik dalších nezávislých kapel, kapelu také zastupují Elefant Records a Sony Music Japan.


Vydáno bylo jedno kompletní album The Great Unwanted (2007) i s dvěmi bonusovými skladbami pro Japonsko.

1) Add Your Light To Mine, Baby - první skladba na albu a hned by se dalo říct, že je typická pro kapelu Lucky Soul. Svižná a jednoduchá melodie sázející na vyvážený rytmus. Opakující se "Přidej své světlo k mému" tvoří příjemný refrén. Tato píseň má i vlastní video a dokonce i Making of, kde se potvrzuje sounáležitost k stylu 60. až 30. let minulého století.

2) One Kiss Don´t Make A Summer - Jeden polibek nedělá léto, neboli píseň o prvním polibku. Textově slušně propracovaná skladba(jde již o klasickou LS metodu používání dvojsmyslů a zajímavých obratů) se silnou emocionální energií vrcholící v refrénu.

3) Struck Dumb - skladba, kde se vyřádil sladký hlásek zpěvačky Ali Howard. Připomíná mi to trochu Beatles a jejich úžasný smysl pro zesilování a zeslabování intenzity písně. Při poslechu budete buď úplně ,,Struck Dumb" nebo budete mít chuť zpívat ,,I want you so bad that it hurts"

4) Lips are unhappy - další nasládlá nádhera s perfektní melodií a krátkým, ale vymakaným textem se skvělým ,,Shake, shimmy" a Mé Rty Jsou Bez Tebe Nešťastné.
Není náhodou, že se tato píseň stala jedním ze stěžejních hitů celého alba. Tato píseň má své vlastní video.

5) My Darling, Anything - pomalá píseň se zamilovaným textem a vyrovnanou melodií, uklidňující pohlazení.

6) Get Outta Town! - velmi energická a doslova taneční píseň, při které budete přinejmenším škubat nohama v rytmu, ale je docela možné, že to rozpálíte na parketě.

7) The Great Unwanted - vlajková píseň stejnojmeného alba, silná a energicka, textově se dotýkající vážnějších věcí, s určitým nádechem tíhy života a přece...Velké Nechtěné se změní na Velké Oblíbené.

8) Baby, I´m Broke - skladba ukazující odvrácenou stranu zamilovanosti. Celá píseň je prodchnuta atmosférou zlomenosti. Ze začátku je melodie slabší, uprostřed graduje a ke konci opět uvadá.

9) My Brittle Heart - jak název napovídá, jde o zpověď o tom jak křehkému srdci hrozí roztržení na pouhé pomyšlení rozchodu. Připadá vám to laciné? Nenechte se zmýlit! Opět se zde ukazuje rafinovanost textů (I need you more than a life raft needs the shore) a střídání se silných částí písně s těmi tiššími. Videoklip vás zavede do Brightonu.

10) Ain´t Never Been Cool - svý uspořádáním trochu podobná Get Outta Town!. Zahájení hned velmi energické, ve středu skladby ztlumení, které přechází do vrcholícího konce

11) The Towering Inferno - tahle píseň je doslova ukázkou spojení melodie ve své nejčistší podobě s vlnami samotného zvuku.

12) It´s Yours - jedna z těch klidnějších skladeb na albu, text možná není z těch nejveselejších, ale celkově rozhodně nebudete mít špatnou náladu, jestli se rozhodnete k poslechu. Některé party zní doslova vláčně (I can´t stop falling down).

13) The Last Song - asi nejklidnější skladba s jednoduchým a minimálním použitím nástrojů. Melodie zní pohodově, ovšem text mluví o opaku. Obsahuje "skrytou skladbu" A Lullaby - tedy doslova ukolébavku.

14) I Gots The Magic - první bonusová skladba na albu ve vydání pro Japonsko. Sám sebe se už po několikáté ptám proč spousta kapel dává pro Japonské (případně i Australské) vydání bonusovky a pro americký a evropský trh ne. No, nevadí. V případě Lucky Soul si můžete bonusovky stáhnout v rámci vydaných singlů. A hned tato skladba rozhodně stojí za poslech. Prostě Lucky Soul ve své nejlepší formě.

15) Give Me Love - asi není náhodou, že za bonusové skladby se vybírají samé lepší songy. Stinnou stránkou je, že dotyčné skladby nejsou pak moc známé. Tedy opět se dá říct, že za poslech to rozhodně stojí.

Před Vánocemi 2007 vydala kapela v rámci dobročinné akce coververzi skladby Lonely This Christmas. Singly obsahují ještě skladby - That Hollywood Glow a Ever Yours I Remain. První se pomalu rozjíždí s "Gotta catch that Hollywood glow" a je celkově umírněnější. Ever Yours I Remain je celá ve stylu gangsterek ze 30. let. Úplně vidím celou kapelu v nějakém zakouřeném baru. A protože jsem vážně strašně hodnej, tak jsem jejich bonusovky hodil na svůj YouTube kanál - http://www.youtube.com/user/ThomasNigelHawkins
Na Youtube také existoval minutový záznam písně The Killing Moon od Echo and Bunnymen (ten ale záhadně zmizel, tak si holt jen budete muset představovat jak to coverují). A je tu ještě jedna písnička jménem Meltin´ Like A 99, která zmizela bůhví kam.

Zpěvačka Ali Howard hostovala v rámci vánočního vydání Ruffa Round The Christmas Tree na skladbě Midnight Train To Arhus kapely Napoleon. A také nejnověji na skladbě Talk Of This Town kapely Labrador.


11. září 2006 bylo vydána kompilace The Kids At The Club: An Indipop Compilation, obsahující skladbu Give Me Love. V květnu 2007 to byla zase kompilace Uncut: The Playlist May 2007 se skladbou Ain´t Never Been Cool. A nakonec Rolling Stone: New Noises, Volume 84 a skladba Add Your Light To Mine, Baby, opět rok 2007.

Album The Great Unwanted produkoval slavný George Shilling a dočkalo se kladných přijetí britských deníků jako Independent on Sunday, The Guardian, The Times a Uncut.
Tak, teď už snad víte dost. Nasaďte sluchátka a ať to sviští.