I´m the solution to music pollution

Listopad 2010

Holly Shep, Soda Fountain Rag, Feltbeats

20. listopadu 2010 v 19:03 | Tomáš Macháček
Holly Shep
Další ze sladkých tajemství Austrálie. Holly Shep(herdson) je písničkářka, která není známá, ale zasloužila by si to víc než většina celebrit. Holly je písničkářka jak vystřižená z encyklopedie. Na kytaru začala hrát s pomocí své babičky během cestování po celém Klokanlandu. Následoval výlet do Evropy, který zahrnoval i pouliční hraní v ČR (vědět tak kdy a kde...). Chci aby vydala album, vážně chci!
Písně k poslechnutí: Jedině na Myspace a Vimeo (Tram Sessions). Whiskey je asi má nejoblíbenější, ale všechny se skvěle poslouchají. Já chci víc!


Soda Fountain Rag
Ragnhild Hogstad Jordahl aka Soda Fountain Rag, poněkud složité jméno, asi by to chtělo zkratku. Co takhle sodovka? To jsou vtipy, že? Nicméně tato norská multiinstrumentální hvězda opět dokazuje, že popové písničky, co vám po zbytek dne budou hrát v hlavě jsou to pravé (aspoň pokud jste tak ujetí jako já). Svůj popík v některých písních lehce zabarvuje electro synth zvukem, ovšem pořád je to méně než třeba Gwenno nebo nové Pipetky. Dvě alba - It´s Rag Time a Reel Around Me, si získala chválu, ale možná trochu málo pozornosti a to i v rámci indiescény.
Písně k poslechnutí: You Sit And Wait For Life, Don´t Kill The Clowns, Go!, Are Philosophers Lonely?, You Can´t Stop Me


Feltbeats
Počáteční přezdívka pro známého herce Toma Feltona. Teď už vydává pod vlastním jménem. Důležité však jsou samotné písně. Jednoduché a přitom chytlavé melodie akustické kytary, příjemný zpěv, poněkud naivní avšak upřímné texty. Tahle směs si vás určitě získá, pokud se vám aspoň trochu líbí folk. Po vydání třech EP na vlastní pěst se Tom nedávno upsal labelu Six Strings a došlo k přepracování dvou písní.
Písně k poslechnutí: Silhouettes In Sunsets, Time Isn´t Healing...vlastně si můžete v klidu poslechnout všechny, tolik jich není

Děs a hrůza obchází světem hudby v ČR

20. listopadu 2010 v 0:41 | Tomáš Macháček
Z dopisu pro Lucii, uznávanou to popovou autoritu z Domažlic:

"Teď tě vážně nechci namíchnout. Jen chci jasně demonstrovat jak je na tom "český hudební žurnalismus" neboli "žumpalismus" jak tomu říkám já. Článek dole o Pipetkách je přímo nehorázný. Spousta arogance a nepřesností. Popsání dívčí kapely způsobem, který přímo nenávidím = hloupé sexy panenky, které si hudbu nechávají psát. Grrrrr!!!! Ano, Pipetky jsou krásky, ale to přece neznamená, že mají v hlavě vymetený, narozdíl od některých nejmenovaných šašků v musicserveru. [A ROZHODNĚ si píší vlastní hudbu!!!] Navážení se do Bobbyho a jeho kariéry (tohle si od tebe ještě někdo slízne, viď?). Pro ty pitomce je evidentně nepochopitelné, že někdo je opravdový umělec, i když nevyprodá O2 Arenu. Dejme tomu, že kritik má kritizovat, ale když nějaké tupé hovado napíše takový blábol, tak mám sto chutí jít a zapíchnout ho jako chovný prase (a to jsem pěkně prosím vegetarián).
A to musicserver jako jeden z mála VUBEC zmiňuje Pipetky nebo Lisu [Mitchell]. Tedy relativně známé hudebníky, o míň známých ani zmínky. Proč nežiju v Británii!!??? Tady je to úplně uhozený. Chybí mi tu statečné žánrově bohaté kapely, písničkáři hrající po kavárnách, malé kluby(a ne pajzly s DJ, kt pouštějí pořád dokola Michala Davida. Brrrr), normální rádiové stanice. Není tu žádná scéna jen pár osamělých kapel, všichni civí na Óčko a my stojíme na okraji jako psanci. Je mi smutno :-/
Zas a znovu mě tenhle stav nutí udělat s tím něco (cokoliv!), aby se to změnilo..."

Tak to vypadá, když mě chytá smutně naštvaná a hlavně zoufalá nálada. Lidi neblbněte! Jsem pořád jen malej človíček a den má jen 24 hodin! Nenechávejte mě v tom samotnýho! A HLAVNĚ si nenechte dělat na hlavu. To VY jste tady masteři. Vydávejte fanziny, pište blogy, dožadujte se pravé hudby. Zasloužíte si to! Jak jinak se dá změnit struktura toho co hrají v rádiích? Jedině tím, že to budete požadovat. Protože i kdybych oživil legendárního Johna Peela (budiž mu země lehká) a nasadil ho do první linie, tak se vsadím, že ti komerční šašci ho za chvilku vyženou. Pokud by tedy sám nezdrhal co by mu nohy stačily...
Hlavně si pamatujte: Kašlete na to co je módní, na to co je zrovna v top desítce. Poslouchejte jen to co se vám doopravdy líbí, i kdyby to znamenalo poslouchat úplně něco jinýho než vaši kamarádi a známí. Hudba vám musí něco dávat, jinak jste navždy zatraceni...
To, že se někdy nepříznivě zmíním o nějaké kapele neznamená, že jsem nějaký hudební bůh a moje slovo je zákonem. Za svými názory si stojím, ale klidně si poslouchejte co chcete, jen pokud vám to něco dá...
Ukázka:
"Radiohead (zívačka), Coldplay (trojitá zívačka), U2 (zívačka tak strašná, že mi hrozí vykloubení si huby z pantů). Víte vy co? Co mě na jejich fanoušcích šokuje nejvíc je jejich nedostatek představivosti a nejzákladnějších vyhledávacích schopností."
To vychází z určité zkušenosti a přesvědčení a nebojím se obout i do Velikánů, nicméně pokud je Lucky od Radiohead to co na vás platí tak prosím. Chápu i to, že se vám nemusí líbit moji hudebníci, avšak pěkně prosím u svého výběru zapojte srdce a rozum. Nenechávejte se zblbnout.

The Dresden Dolls, Camera Obscura, Allo Darlin´

6. listopadu 2010 v 21:29 | Tomáš Macháček
Dost různorodá sbírka umělců, což?

The Dresden Dolls
Amanda Palmer a Brian Viglione, tato vcelku originální a charismatická dvojice z Bostonu hrající dark a punk cabaret si se svým nezaměnitelným zjevem (mimovsky silný makeup) zajistila komunitu příznivců po celém světě. Přestože vystoupili v Praze jako kapela a Amanda Palmer i solo, tak nemám pocit, že by se jim věnovalo moc pozornosti. Což je asi důvod proč je zmiňuju.
Se svým první albem The Dresden Dolls opírajícím se o nešetrné používání piana, sehraná bicí, znepokojivé melodie a znělý hlas Amandy Palmer oznámili, že mají světu co nabídnout.
Druhé album Yes, Virginia.. z roku 2006 pokračovalo ve směru udaném albem prvním.
Písně k poslechu: Backstabber (ďábelsky mazaná struktura), War Pigs, Girl Anachronism, Coin-operated Boy


Camera Obscura
Tato skotská partička nás oblažuje svými písněmi už od roku 1996, i když pět let trvalo než vydali první album Biggest Bluest Hi-Fi, album produkované Stuartem Murdochem z Belle & Sebastian a podporované legendárním Johnem Peelem. To už o něčem svědčí...
Ovšem pořádné turné následovalo až po vydání druhého alba. Celkově má Camera Obscura na kontě čtyři alba vydaná u známých nezávislých labelů Merge a Elefant. Zvuk kapely se samozřejmě vyvíjí, ale stále si uchovává určité rysy a jde celkem snadno rozpoznat.
Písně k poslechu: French Navy, Let´s Get Out Of This Country, The Sweetest Thing, Honey In The Sun, Eighties Fan, Suspended From Class


Allo Darlin´
Z poloviny anglická, z poloviny australská kapela. Tedy aspoň co se členů týká, kapela jako taková je umístěna v Británii. Allo Darlin´ se původně jmenovali The Darlings (a vydali EP pod tímto jménem), tedy až do té doby než obdrželi zlověstný e-mail od jedné stejnojmenné kapely.
Nicméně letos vydané stejnojmenné album zazářilo jako indie hvězda na obloze popu. Se svým zvukem trochu připomínají The Lucksmiths nebo The Go-Betweens, ale zároveň si udržují svůj "podpisový sound". A víte co ještě? Zamiloval jsem si ukulele. Zní naprosto...jako ukulele. Takže holky, pokud mě chcete nabalit, naučte se hrát na ten malý kus dřeva.
Písně k poslechnutí: Dreaming (feat. Monster Bobby) - to další komentář nepotřebuje, Kiss Your Lips - "twee as fuck" jak se říká u nás v branži. Tahle písnička by mohla být uvedena jako příklad u popisu twee popu, Let´s Go Swimming - a all the punks in Camden s dost chilled nádechem, I Wanna Be Sedated - cover písně původně od punkových otců Ramones. Ovšem v popovém zabarvení s ukulele, Dear Stephen Hawking - skvělý poslech, Henry Rollins Don´t Dance - jedním slovem "mňam"P.S. Jedna nebo dvě menší rady na závěr. Když už se tedy někdy nalijete a máte za potřebí se předvádět, nepouštějte nahlas punkové vypalovačky, nelezte na korbu auta, nesnažte se "zpívat" a už vůbec to nekomentujte slovy: ,,Naposledy mi naházeli dvacet osm korun, tak jsem zvědavej jak se vytáhnete vy, buzíci." obvzláště pokud jste v blízkosti silné homosexuální party a další skupinka šampónů neurčité sexuální orientace čeká za rohem :-D Díky bohu za kapuce na mikinách, do kterých můžete skrýt svou identitu a odpogovat se do dáli...