I´m the solution to music pollution

Březen 2011

Co jsem poslední dobou poslouchal

12. března 2011 v 23:11 | Tomáš Macháček
Dnešní Hole je už jen slabým odvarem někdejší nadupané kapely, nicméně je potřeba zdůraznit, že Courtney Love má dobrej ječák a píše zatraceně skvělý texty.

Trošku z jiného soudku. O Sarah alias Line And A Dot jsem vás již informoval, avšak stále víc a víc si ji zamilovávám - to ta moje slabost pro úžasný písničkářky - proto mi to nedá a musím si ji zas a znova pouštět.

No, není úžasná?


Její první EP stahujte zde:

itunes.apple.com/gb/album/song­s-from-the-cabin/id374180257

Mazzy Star, Hope Sandoval And The Warm Inventions, The Ecstasy Of Saint Theresa

7. března 2011 v 13:32 | Tomáš Macháček
Dneska si budeme koukat na botky a popově snít...

Mazzy Star
A proč rovnou nezačít v nejlepším? Mazzy Star, působivá to (převážně) dreampopová formace z devadesátých let. Celá generace fanoušků alternativního rocku si zamilovala zasněný hlas a rezignovaný přednes zpěvačky Hope Sandoval. Jednoduché melodické písně, které klidně zvládnete po půl roce výuky hry na kytaru. Jejich tři alba se sice vyvíjela a nejsou stejná, nicméně je pro ně typická tišší atmosféra, klidné melodie a poněkud temnější texty. Ale i psychedelie (She Hangs Brightly)


nebo ještě možná lepší černobílá verzeHope Sandoval And The Warm Inventions
Mazzy Star se sice nikdy oficiálně nerozpadli, nicméně se členové vydali po vlastních projektech. Hope a Colm Ó Cíosóig z My Bloody Valentine vytvořili toto stylově velmi podobné uskupení. K dnešnímu dni vydali dvě alba se spoustou skvělých písniček, nicméně Mazzy Star u mě stoji stále o stupínek výš. Evidentně to vše nestálo jen na hlase úžasné Hope, ale i na jednoduchých melodiích Davida Robacka.


The Ecstasy Of Saint Theresa
Jsem moc rád za kapely jako EOST. Dokazují, že i Češi umí dělat světovou hudbu a můžeme se uplatnit na mezinárodní scéně. Původně shoegazová, punkem líznutá kapela se inspirovala kytarovým zvukem britských/irských My Bloody Valentine. Obvyklá sestava: Jan Gregar (kytara), Jan Muchow (baskytara), Petr Wegner (bicí), Irna Libowtz (zpěv). Jejich vlastní hudbu si oblíbil i legendární John Peel, který ve své session zahrál přinejmenším skladbu Honeyrain. Tím se dostali do širšího povědomí. V první polovině vydali EP Pigment, LP Sussurate a EP Fluidtrance Centauri. V kapele však zavládly rozpory kam se vydat dál. Nakonec se zvuk vydal po cestě experimentů s elektronickými hračičkami. Kapela se ve své podobě rozpadá. Koncem devadesátých let se však Jan Muchow dává dohromady s Kateřinou Winterovou a v podstatě znovuzakládají EOST. Zvuk je experimentální elektronika, která není můj šálek čaje, osobně dávám přednost rané tvorbě, avšak to je všechno otázka hudebního vkusu...