I´m the solution to music pollution

Mazzy Star, Hope Sandoval And The Warm Inventions, The Ecstasy Of Saint Theresa

7. března 2011 v 13:32 | Tomáš Macháček
Dneska si budeme koukat na botky a popově snít...

Mazzy Star
A proč rovnou nezačít v nejlepším? Mazzy Star, působivá to (převážně) dreampopová formace z devadesátých let. Celá generace fanoušků alternativního rocku si zamilovala zasněný hlas a rezignovaný přednes zpěvačky Hope Sandoval. Jednoduché melodické písně, které klidně zvládnete po půl roce výuky hry na kytaru. Jejich tři alba se sice vyvíjela a nejsou stejná, nicméně je pro ně typická tišší atmosféra, klidné melodie a poněkud temnější texty. Ale i psychedelie (She Hangs Brightly)


nebo ještě možná lepší černobílá verzeHope Sandoval And The Warm Inventions
Mazzy Star se sice nikdy oficiálně nerozpadli, nicméně se členové vydali po vlastních projektech. Hope a Colm Ó Cíosóig z My Bloody Valentine vytvořili toto stylově velmi podobné uskupení. K dnešnímu dni vydali dvě alba se spoustou skvělých písniček, nicméně Mazzy Star u mě stoji stále o stupínek výš. Evidentně to vše nestálo jen na hlase úžasné Hope, ale i na jednoduchých melodiích Davida Robacka.


The Ecstasy Of Saint Theresa
Jsem moc rád za kapely jako EOST. Dokazují, že i Češi umí dělat světovou hudbu a můžeme se uplatnit na mezinárodní scéně. Původně shoegazová, punkem líznutá kapela se inspirovala kytarovým zvukem britských/irských My Bloody Valentine. Obvyklá sestava: Jan Gregar (kytara), Jan Muchow (baskytara), Petr Wegner (bicí), Irna Libowtz (zpěv). Jejich vlastní hudbu si oblíbil i legendární John Peel, který ve své session zahrál přinejmenším skladbu Honeyrain. Tím se dostali do širšího povědomí. V první polovině vydali EP Pigment, LP Sussurate a EP Fluidtrance Centauri. V kapele však zavládly rozpory kam se vydat dál. Nakonec se zvuk vydal po cestě experimentů s elektronickými hračičkami. Kapela se ve své podobě rozpadá. Koncem devadesátých let se však Jan Muchow dává dohromady s Kateřinou Winterovou a v podstatě znovuzakládají EOST. Zvuk je experimentální elektronika, která není můj šálek čaje, osobně dávám přednost rané tvorbě, avšak to je všechno otázka hudebního vkusu...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama