I´m the solution to music pollution

Květen 2014

Drop Nineteens, Moose, Cranes

20. května 2014 v 11:33 | Tomáš Macháček
Drop Nineteens
Jedna z těch několika amerických kytarovek inspirovaných anglickou shoegaze scénou. První album této bostonské kapely bylo Mayfield (1991), což bylo vlastně jen sbírou demáčů v bootlegové kvalitě. To má dodnes své fandy i odpůrce a my, kteří jsme je neslyšeli naživo nevíme, jestli se zvuk blíží skutečnosti nebo je vážně nekvalitní. Každopádně pár slušných písní se tu najít dá.První oficiálně vydanou nahrávkou bylo album Delaware (1992). Písně zde byly více alternativně/indie rockové, ale jsou tu i dvě klasiky - Winona a Kick The TragedyPo tomto albu nastávají v kapele neshody a z původní sestavy zůstává akorát Greg Ackell a Steve Zimmerman. S v podstatě novou kapelou nahrávají třetí a poslední album National Coma (1993). Toto je však rockový úlet, který odezní do prázdna. Kapela se oficiálně rozchází v roce 1995.
Drop Nineteens se uchytili hlavně v Británii, kde nahráli i Peel Session a učinkovali na festivalu v Readingu (1993). V Americe byl zájem jen minimální, ale i tak se dostali na list Lolapaloozy.


Moose
Příjemný a pohodový poslech. Nějak není víc co bych dodal.

Cranes
Za těch cca 25 let nahráli songy různých žánrů, i když se to točilo zhruba kolem "gothic" stylu. Avšak co zůstává je roztomile holčičí hlas zpěvačky Alison Shaw


Star Wars - the great fuck up

5. května 2014 v 1:51 | Tomáš Macháček
Dnes (a po dlouhé době) ne o hudbě, ale o jiné mé vášni - Star Wars.

Jako i jiné fandy mě dostihla zpráva už nějakou chvíli očekávaná a přesto neméně zlověstná - překopání "Canon" materiálu na věčné časy a nikdy jinak. O co vlastně jde, jak to začalo a proč se ve mně střídá ,,WTF!" s ,,Chcete mě nasrat"?

One canon to rule them all!
Na začátku byl jen Lucas. Jednoho dne řekl: ,,Budiž Star Wars!" a sága začala.
V podstatě už od samých začátků první trilogie existovali i jiní autoři, kteří přispívali do rozšířeného vesmíru SW. To postupem času nabývalo na síle a (řekněme cca od počátku devadesátých let) jsme dostávali pravidelný nášup knížek, (PC) her, komiksů apod. Po těch desítkách let se nahromadilo materiálu tolik, že příslušné instance delší dobu zvažovaly nějaký to roztřídění, takže toto nemá na triku vysloveně jen Disney. Problém nastává v tom jak a proč vlastně k "roztřídění" došlo.

I have a bad feeling about this.
Už před Velkou Synchronizací existovaly různé stupně kánonu, tedy toho co je platné a v jaké míře. Nejplatnější byly filmy následované 3D kresleným filmem a 3D seriálem The Clone Wars (a vlastně i chystaným 3D kresleným seriálem Rebels), jakožto záležitosti Lucasem napsané či vysloveně potvrzené. Zbytek materiálu byl ještě rozdělen do pár dalších kánonů. Krátce řečeno jde o materiál dále rozvíjející (třeba i velmi vzdáleně) základní materiál. To jsou ty knížky, komiksy a hry. Naprostá většina materiálu nijak neodporovala původnímu příběhu a byla brána jako platná. Menší část tvořil materiál nějak odporující již existující tvorbě (jak Lucasovské, tak jiné) - co já vím, nějaký ty komiksy z Japonska, problémy taky byly ohledně pár věcí ze seriálu Klonové války. Ti, co nejnovější kroky ohledně EU obhajují poukazují právě na to, že existovaly různé stupně kánonu a nová úprava (filmy a seriály a od teď vzniklé knížky, hry atd jsou jediným kánonem a veškerý EU se přesune do kategorie Legends) je na stejné úrovni a jde jen o nějaký úklid. Ve skutečnosti však právě proběhla revoluce.
Přestože se o tom mluvilo už delší dobu, důvod proč teď a proč tímto způsobem je jasný: Disney si umetá cestičku k nové trilogii. K tomu lze říct jedno - pokud vy opičáci nedokážete napsat scénář, aniž byste museli zničit desetiletí práce, snů, zábavy, přátelství a lásky, tak to vy neumětelské pijavice nedělejte!
V nejhorším případě byly všechny ty skvělé příběhy a postavy spláchnuté do hajzlu. Prostě, rádi jsme vám prodali všechny ty knížky, komiksy a hry, ale byla to všechno jen jedná velká prdel, kterou jsme si z vás udělali. Děkujeme a kupujte dál.

We´re doomed!
V nejlepším případě může dojít k uznání materiálu odehrávajícím se před episodou VI. Tedy prastaré časy, Starou republiku, Impérium a Rebélii. I kdyby se v Disney rozhodli udělat nějaký superprequely, tak místa je tu dost - jedná se o desítky tisíc let příběhového prostoru. Zde vkládám největší naděje do fandů EU jako je Dave Filoni, který snad něco propašuje už do Rebels. Materiály odehrávající se po episodě VI jsou odkázány na to, co se bude odehrávat v nové trilogii. I teď je však je jasné, že většina (a dost možná všechno) z tohoto materiálů skončí na smetišti. Tedy žádný "úklid" nebo "reorganizace", ale likvidace. Navíc tohle všechno záleží na rozmarech mocipánů z Disney. (Disney. You will never find a more wretched hive of scum and villany.) Klidně může veškerý EU materiál navždy skončit ve škatulce Legends, tedy legendy, které Tuskenové vyprávějí svým Banthům za dlouhých nocí na Tatooine. Je to dokonce dost pravděpodobné. Tohle je tedy konec Solovic rodiny (tak jak ji známe), Kyla Katarna (největšiho drsňáka ve vesmíru, přinejmenším od časů Mace Windua), Yuuzhan Vongů, sexy imperiální agentky/budoucí Lukovy ženy Mary Jade nebo nejlepšího bountyhuntera v Galaxii Boby Fetta, který zřejmě tedy zemřel velmi trapným způsobem na Tatooine. Anebo mohou být výrazně přepracování. Z Kyla může být to největší máslo ve vesmíru, který rozbrečí i pohled na Ewoka. Žárlivá Leia možná odpráskne Hana blasterem, zrovna když bude ten neupravený pasák Nerfů flirtovat s nějakou Sithkou a tak podobně :-/ Panáčci mají prostě volnou ruku jakkoliv prasit dosud dost střeženou kontinuitu, či ji úplně odepsat. Ani ujišťování o tom jak na EU vyrostli mě moc neuklidňuje. Znáte to. Dokud to nebude oficiální, tak tomu neuvěřím. A i pak by šlo jen o zmenšenou křivdu. Prostě Disney z toho udělal Bantha poodoo a odepsal mnoho dobrého, jen aby měl plácek na filmy. A asi ani sebelepší trilogie nezmění můj názor na to, že jde o sci-fi tragédii. Místo zrovnoprávnění existujícího nekonfliktního materiálu došlo k jeho odepsání.
Osobní poznámka: Někteří "fanoušci" se už nechali slyšet, že například "nechtějí, aby Chewieho sejmul měsíc, ale třeba Thrawn jim bude chybět." Milánci, to, že se vám něco nelíbí není ještě důvod k tomu, aby to bylo zlikvidováno. Mě se taky ne vždycky všechno líbilo v samotných filmech (tedy kánonu nejkánonovatějším), ale tyhle prostě budou platit. Leda by zase pustili Lucase do úprav. Ty knížky prostě prošly dozorem a zrovna likvidaci Chlupáče schválil údajně sám Imperátor.
Osobní poznámka 2: Jeden z rádoby argumentů pro likvidaci EU byl, že se v tom už vlastně nikdo nevyzná. Ha! To mi chce jako někdo tvrdit, že by se nedalo sehnat pár geeků na úrovni Lelanda Cheeho, kteří viděli všechny filmy a seriály, přečetli stohy knih a komiksů se kterými by umlátili i velrybu a kteří pravidelně tráví hodiny na Wookieepedii? Kvůli takovýmu božanskýmu džobu bych klidně podepsal, že Jar Jar nastolil rovnováhu Síly. A pokud nejsou spisovatelé schopní/ochotní se seznámit se světem SW, tak nezbývá než zamumlat něco o sorry-ass loserech a vyprovodit je z kanceláře.
Ale vina není jen na Disney. Džórdž (Darth Lucas, Voldemort, Oko Sauronovo...) taky nese svůj nemalý podíl. Pravda, pokud si něco zaslouží titul Legends, tak je to Lucasův mírně řečeno nejasný vztah k EU. Jedno je však jisté. Vždy měl první a poslední slovo a pokud nechtěl brát EU na vědomí, pokud ohrnoval nos nad výtvory jiných, tak to mohl od začátku zarazit nebo stanovit nějaká pravidla. Ono je asi příjemnější sbírat procenta z každý prodaný hovadinky, která má něco společnýho se SW, ale má to i svou druhou, odpovědnější stranu. Nedočkali jsme se žádného zrovnoprávnění materiálu, ani smluvní dohody s Disney. Žádný "Víte, já a jenom já souhlasil se vznikem EU. Spousta lidí si s tím dala hroznou práci a ještě víc lidí se s tím sžilo, tak bych byl úplný kretén, kdybych za to nevzal aspoň tu nejzákladnější odpovědnost." Prostě nic.

You can´t win, but there are alternatives to fighting.
Takže co teď? No, Rebels dost možná nebudou kopat do EU, ale spíše jej rozvíjet. Nové filmy si do EU pořádně kopnou, ale jak moc přesně se teprve uvidí. Roztržka mezi "starým" a "novým" tu prostě bude. Jak moc velká a případně nepřekonatelná záleží na dvou věcech. Jednak jak dopadne nová trilogie (jakkoliv jsem naštvaný, doufám, že to nepodělají). Druhák, zaleží na autorech knih jak se k tomu postaví. První ochutnávka bude Lucenův Tarkin, který má vyjít letos na podzim, tak uvidíme jestli dojde ke konfliktu se starším materiálem. Pokud bude rozpor relativně malý, tak je možný, že to kritická část fanbase překousne a bude se držet nového kánonu a nové generace fandů bude EU považovat za kuriozitu. Podle mě na to Disney dost spoléhá. Rozpor však může být dost velký. Disney se bude snažit věšet fandům na nos takový bulíky, že ti jim celou novou trilogii hodí na hlavu. Pak bychom se dostali do zajímavé situace, kdy by Disney měl jeden vesmír a fandové úplně jiný. (If you strike me down, and I shall become more powerful than you can possibly imagine) Možná by nebylo od věci, kdyby si Disneyovci nabili huby, ale radost bych z toho neměl. EU by mi to nevrátilo...

Difficult to see. Always in the motion future is.

May the Force be with us!