I´m the solution to music pollution

Listopad 2016

Filmy se Saoirse Ronan 2

30. listopadu 2016 v 12:39 | Tomáš Macháček
Útěk ze Sibiře/The Way Back (2010)
Hodně podobné So weit die Füße tragen/Bílé peklo (2001), které se mi líbilo asi o trochu víc, i když jak v čem. V hlavní roli Jim Sturgess, ale i velké hvězdy Ed Harris a Colin Farrell, který si střihnul roli střeleného ruského kriminálníka. A samozřejmě nechybí ani křehká Saoirse, která se prostě neopálí ani v poušti.
Hlavní hrdina Janusz je polský zajatec, který je odvlečen do gulagu někde hodně daleko na Sibiř, kde dávají rosomáci dobrou noc. Je tu na nucených pracích spolu s mnoha dalšími vězni různých národností. Pár z nich se rozhodne uprchnout (ve filmu není zobrazeno, jak to proběhlo). Musí projít ledovou Sibiří až k Bajkalu (kde potkají Saoirse - uprchlici ze sirotčince), pak přes Mongolsko, Čínu a Tibet až do Indie. Projdou mrazem, rozpálenou pouští (kde Saoirse umírá - Nééééééééé!!!), Himalájemi až do Indie, odkud budou moct odjed domů do Evropy. I když...V Polsku vládnou komáři a Janusz se za svou ženou může vrátit až koncem osmdesátých let.
No, přírodní scenérie je nádherná, příběh ale drhne. Některé scény na sebe špatně navazují nebo nejsou pro příběh nijak zásadní a zbytečně prodlužují stopáž. Celkově vzato podprůměrný film.
Ale jedině Saoirse dokáže s vlastně úplně zbytečnou rolí pozvednout úroveň filmu o trochu výš.

Brooklyn (2015)
Počkat, počkat, počkat! To jako že Saoirse dostala normální roli v docela normálním filmu!? Wau! Film vlastně jede na dvou hlavních pocitech - romance a tesknění po domově. Naštěstí to není žádný "Chozé nepřijel" cajdáček. Irsko, padesátá léta, doba "irského tygra" v nedohlednu a zemi opouští stále velmi mnoho lidí kvůli obživě. Eilis patří mezi ty, co míří za prací do New Yorku...Kašlu na to, tentokrát nebudu popisovat filmový děj. Každý se na to laskavě podívejte. Saoirse odvádí takový výkon, že mám neodolatelné nutkání sehnat si irskou manželku. K čertu s tebou, Akademie! Saoirse měla dostat toho Oscara!
Dost dobře hrají i Domhnall Gleeson a Emory Cohen.

Stockholm, Pennsylvania (2015)
Euforie z Brooklynu mi moc dlouho nevydržela. Moc nemusím filmy, kde místo dialogu kamera zabírá hercův obličej, jakože těžký vnitřní dilema.
Americký film a jediní, kdo v něm umí hrát jsou Jason Isaacs (Angličan) a Saoirse (Irka)...Je to prostě nuda a asi nejzajímavější na celém filmu je....Saoirse v podprdě!!!

Violet and Daisy (2011)
Zrdcadlo, zrdcadlo zdejší
která z hlavních hrdinek má oči modřejší?
Přiznávám, že dávám přednost tomu, když jsou ve filmech zdánlivě nesouvisející detaily, u nichž se později ukáže, že do příběhu parádně zapadají, než příběhové slepé uličky (mluvím hlavně o postavě Rose, ale najde se toho více). Kamera supr, místo děje - podzimní New York - taky. Gilmórka jako sice dobrý, ale ještě střelenější nádech by to získalo, kdyby ji vystřídala Zooey Deschanel. Jen bych si teda asi vykoukal oči...
Vtipy nechápající Saoirse, grammatically challenged gilmorka, James Gandolfini vypadající jako Méďa Béďa, zabijácký holky závislý na sušenkách a mléku...jsou tam některé úsměvné a dost koukatelné scény, ale je tam taky dost vaty. I když jde o takovou...hmm...svéráznou napodobeninou Pulp Fiction, tak celkově vzato je to rozhodně jeden ze zajímavějších filmů, ve kterých se Saoirse objevila.

Hanna (2011)
"Hanno, na co umřela tvoje matka?"
"Na tři kulky."
Pragmatická albínka (fakt jí to nesluší) Saiorse je dcerou bývalého agenta CIA, který z ní ve finské divočině dělá malého blonďatého Ramba. Kvůli minulosti jejích rodičů po ní jdou státní agenti. Kromě poněkud táhnoucích se scén, kdy Saoirse poznává normální život, to je celkem akční podívaná.