I´m the solution to music pollution

Červenec 2018

K-on!

13. července 2018 v 13:13 | Tomáš Macháček
Asi jste si všimli, že poslední dobou tu láduju jeden song z tohoto anime za druhým. Musím říct, že písně této kreslené kapely kvalitativně převyšují většinu pop "hudby", která se line z rádií a televizních hitparád. Ale k tomu se ještě dostanu. K-on je skvělé anime, které svými songy ovlivnilo i vznik některých kapel jako např. Silent Siren. Děvčata, která namlouvala jednotlivé postavy se dokonce naučily hrát na nástroje (Yoko Hikasa dokonce hraje na baskytaru pro leváky jako její postava, i když je sama pravačka) a vystoupily živě. Z toho kolik diváků na koncert přilákaly si můžete udělat trochu představu o popularitě K-on!
On je tu jistý aspekt ohledně Japonska, které si začínám pořádně spojovat až poslední dobou. A to zejména jistou provázanost jejich kulturní scény. To někdo třeba napíše mangu, či lehký román. Podle toho se natočí anime, do kterého je třeba aspoň trochu hudby (přinejmenším opening a ending). Tak dostávají příležitost i méně známí japonští muzikanti, kteří se leckdy tímto způsobem proslaví po celém Japonsku, ale kolikrát i v zahraničí. A to nezřídka končí natočením filmu podle anime/mangy. Seiyuu (ti, co namlouvají postavy v anime) jsou občas i regulerní herci či muzikanti a všechny tyto sféry se prolínají a navzájem podporují. Kéž by něco takového bylo i u nás!

Zatímco u nás i leckteré skvělé kapely hrají jen na vedlejšák, v Japonsku leckdy proniknou i do národních hitparád. Japonská rocková a popová scéna je tak imho o dost kvalitnější než v Evropě a S. Americe. Samozřejmě i tak se tam najde dost odpadu, a když jde něco do extrému v Japonsku, tak zbytku světa by se z toho protočily panenky. Nicméně již teď se mi hromadí slibné japonské kapely, které si chci pořádně poslechnout.

A! Abych nezapomněl, studenti v Japonsku mají docela volnou ruku ve výběru kroužků a volnočasových aktivit, což se projevuje i na počtu kapel vzniklých ještě na střední škole. Můžu jen snít o tom, jaké by to bylo založit kapelu ještě při škole a mít od ní podporu (alespoň co se prostor týká).


Songy "Interlude" a "Houkago Tea Time" se mi podařily najít jen tady a ne jako samostatné stopy


Znáte mě. Já jsem vždy na stopě perfektnímu popu. A v případě kreslené kapely Houkago Tea Time jsem si připadal jako bych se dotknul nebe.

Anime Songs 25

9. července 2018 v 11:52 | Tomáš Macháček


Anime Songs 24

4. července 2018 v 10:56 | Tomáš Macháček